Zaloguj/zarejestruj

Co to są Ekstrakty roślinne i czym się różnią od olejków eterycznych?

Ekstrakty ziołowe

Ekstrakty roślinne to wysoce skoncentrowane wyciągi z liści, owoców, kwiatów, korzeni lub nasion roślin. W porównaniu z olejkami eterycznymi wyróżniają się znacznie bogatszym składem oraz zastosowaniem.

Ekstrakty roślinne a olejki eteryczne. Czym są i jak je odróżnić?

Naturalne ekstrakty roślinne otrzymywane są w wyniku ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla (CO2). Proces ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla prowadzony jest w aparaturze wysokociśnieniowej w niskiej temperaturze, co zapobiega rozkładowi termicznemu cennych związków wrażliwych na wysokie temperatury. Ponadto ekstrakcja przebiega wyłącznie w atmosferze nietoksycznego rozpuszczalnika (CO2), co chroni substancje przed utlenianiem oraz zanieczyszczeniem ekstraktu rozpuszczalnikiem.

Ekstrakt roślinny jest mieszaniną zarówno lotnych jak i nielotnych substancji prozdrowotnych. Posiadają one bardzo bogaty skład, są źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych, oleożywic, polifenoli, flawonoidów, fitosteroli, terpeny, pochodne fenylopropanu, antyoksydantów, składników aktywnych oraz naturalnych barwników, witamin i wielu innych....

Charakteryzują się one ciemną barwą (brunatna, ciemnozielona, ciemno żółta), niską lotnością i znacznie wyższą lepkością niż w przypadku olejków eterycznych.
Bogaty skład oraz właściwości spowodowały, że ekstrakty znalazły bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji, w produktach spożywczych, kosmetykach, aromaterapii itd.
Zależnie z jakiej rośliny zostały pozyskane posiadają bardzo cenne właściwości: przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, antyoksydacyjne, przeciwskurczowe, antywirusowe, oczyszczające, łagodzące itd...

Olejki eteryczne są mieszaniną wyłącznie substancji lotnych - terpeny lub  lub pochodne fenylopropanu. Otrzymuje się je w wyniku destylacji z parą wodną. Olejki charakteryzują się wysoką lotnością, a ich barwa zależna jest od surowca z jakiego zostały wytworzone. Najczęściej są bezbarwne lub żółte, rzadziej zielone, brunatne.

Naturalne olejki eteryczne znalazły zastosowanie w kosmetykach oraz aromaterapii. Posiadają wiele cennych właściwości, które zależą od rodzaju rośliny z jakiej zostały pozyskane, a mianowicie: relaksujące, antydepresyjne, ułatwiające oddychanie, antybakteryjne itd...

Jak odróżnić więc ekstrakt od olejku ?

Bardzo często jednak możemy spotkać się z produktami, które są nazwane przez producentów ekstraktami lecz nie mają z nimi nic wspólnego.

Produkty, które błędnie nazywamy ekstraktami

1 thoughts on “Co to są Ekstrakty roślinne i czym się różnią od olejków eterycznych?”

  1. Bardzo ciekawy artykuł wyjaśniający odwieczny dylemat czy jest to ekstrakt czy może jednak coś innego. Świece z ekstraktami Makandulo posiadaja przepiekny bardzo intensywnie ziołowy zapach, który pomógł mi na problemy ze snem oraz problemy z zatokami. Polecam

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Shopping Cart